YEDİGÖLLER KAMP ALANI BOLU

YEDİGÖLLER HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Yedigöller, Türkiye’nin 1965 yılında ”Mili Park” olarak kabul edilmiş ve koruma altına alınmıştır.Türkiye’deki büyük memeli türlerinin çoğu bu ormanda bulunuyor ve düzenli koruma ile her geçen gün sayıları artmakta.Bölge geyik ve karacanın yanı sıra ayı, kurt, domuz, çakal ve tilki gibi hayvanlar bulunuyor.240’dan fazla bitki türünün yer aldığı milli park, ayrıca sayısız mantar çeşitliliğine de ev sahipliği yapmaktadır. 2019 hektarlık alanı kaplayan havzada, kayın ağaçları, meşe, gürgen, kızılağaç, karaçam, sarı çam, ıhlamur ve porsuk gibi ağaç türleri yaygın olarak görülmektedir. Bölgede Batı Karadeniz iklimi, ilkbahar serin, yazlar sıcak, sonbahar ve kışlar soğuk  yağmurlu geçmektedir.

Milli Park “Köyyeri” mevkisinde,son dönemlerde bulunan  Bizans dönemine ait kalıntılar, eski dönemlerde bölgenin bir yerleşim yeri olduğu ispatıdır. Ayrıca çevresinin jeolojik oluşumlar ve buna bağlı olarak jeoturizm açısından da önemli bir bölge olduğu uzmanlarca tespit edilmiştir.Bölge,heyelanlar sonrası kütlelerin vadilerin önlerini kapatması sonucu oluşan, yüzeysel ve yer altı akışlarıyla birbirine bağlı 7 gölden oluşmaktadır.Milli Park içindeki göller; Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl bulunuyor.

YEDİGÖLLER HARİTASI
YEDİGÖLLER HARİTASI
yedigöller doğa harikası
YEDİGÖLLER DOĞA HARİKASI

Yedigöller Nerede, Ulaşım

Batı Karadeniz Bölgesi’nde, Bolu iline bağlı Mengen ilçesinden ulaşımı kolay ve mümkündür.Bölge Bolu merkezden 43 kilometre ,İstanbul’ dan yaklaşık 300 kilometre uzaklıktadır.Bölge oldukça engebelidir.Bölgede bulunan derin orman araziler ve bataklıklar nedeniyle, bölgeye ulaşımı belirtilen ve kullanılan yollardan yapmanızı tavsiye ederiz.

Bölgeye, Mengen İlçesinden, dolmuş veya taksiler ile ulaşım mümkündür.

YEDİ GÖLLER KAMP ALANI

YEDİGÖLLER KAMP ALANI

Bölgede belli başlı yerler dışında kamp yasağı vardır. Birçok tehlike ile karşılaşabileceğiniz alanda kurallara kesinlikle uymanızı tavsiye ederiz.Bölgede kamp kurmanızı izin verilen ve Kamp Rehberi tarafından tavsiye ettiğimiz belli başlı bölgeler var. Deringöl ve Büyükgöl çevresinde, geniş bir arazide güvenli şekilde kamp kurabilirsiniz. Milli park olan bölgenin, giriş ve çadır kurmak için ücret ödemeniz gerekiyor.

Bölgede diğer kamp alanlarına göre daha tesis bulunmaktadır.Bu konuda dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.Önemli ihtiyaçlarınızı, kamp ekipmanları vs gelirken yanınızda getirmenizi tavsiye ederiz.Bölgede su temin edebileceğiniz çeşmeler mevcut.

Kampın olmazsa olmazı ateş yakmak konusunda bölgenin çok hassas olduğunu söylemeliyiz. Özellikle gün içinde kamp ateşi yakmak kesinlikle yasaktır.Akşam saatlerinde ise metal varil benzeri daha güvenli kapların içinde yakmanıza müsaade edilebiliyor.

Bölgede sinek ve diğer rahatsız edici böcek türleri mevut,yanınıza koruyucu almanıza fayda var. Maalesef bölgede telefon çekmeyen çok fazla alan var dikkatli olmalısınız.Bölgede Restoren, büfe, tuvalet ve duş alanı bulunmaktadır.Piknik masaları da bol miktarda bulunuyor.

Bölgede özellikle Büyükgöl çevresinde üç adet ahşap teras var.Daha otantik bir hava katıyor.Fotoğrafçıların ilgi odağı resmen. Ayrıca geyik ve alabalık üretme tesisleri bulunuyor, ilgi çekici olabilir.

 

TREKKİNG
POPÜLER TREKKİNG ROTASI

Yedigöller Trekking (Doğa Yürüyüşü)

Bölge Doğa Yürüyüşü sevenler için ideal bir bölgededir.Üstelik içerinde bir çok göl çevresinde rotalar bulunmaktır.Dilerseniz ormanın içlerine doğanın kalbine, isterseniz, muhteşem göllerin etrafında bol oksijen dolu uzun yürüyüşler yapabilirsiniz.

Yedigöller Doğa Fotoğrafçılığı

Bölge içinde bulunan bitki örtüsü, çeşitli canlılar ve otantik tepeleriyle doğa fotoğrafçılığı için çok zengindir.Özellikle bölgenin popüler gölü,Büyük göl ve çevresindeki otantik teraslar ilgi çekici olabilir.

DOĞA FOTOĞRAFÇILIĞI
DOĞA FOTOĞRAFÇILIĞININ ODAĞI ŞELALELER
spor balık oltaçılığı

Yedigöller Olta Balıkçılığı

Bölgede bulunan farklı göl ve balık çeşitliği sebebiyle olta balıkçılığı için popüler bir bölgedir. Ayrıca bu konu ile ilgili her yıl mayıs-eylül dönemlerinde Büyükgöl ve Deringöl’de ücret karşılığı sportif olta balıkçılığı yapılabilmektedir. Göllerde göl alası ve gökkuşağı alabalığı bolca bulunmaktadır.

YEDİGÖLLER KONAKLAMA

Bölge özellikle Mili Park ve koruma altında olduğundan, içerisinde otel veya pansiyon bulunmuyor.En yakın otel veya pansiyon yaklaşık 10 km uzaklıktadır.fiyatlarını gitmeden kontrol etmenizi tavsiye ederiz.Kapıya geldiğinizde şok olmanızı istemeyiz.

KAMP ÇADIR ALANI
  • Yedigöller Çadır, Kamp 

Mili Park içerisinde en çok tercih edilen konaklama türü diyebiliriz.Mili park giriş ve çadır kamp alanı için belli bir ücret ediyorsunuz.

YEDİGÖLLER BUNGALOV EVLER
BUNGALOV EVLER
  • Yedigöller Bungalov

Mili Park içerisinde Bungalov evlerde kalmak güzel bir fikir olabilir.Bölgenin popülerliği yüksek olduğundan önceden rezervasyon yapmanızı tavsiye ederiz.

YEDİGÖLLER OTEL
YEDİGÖLLER OTEL
  • Yedigöller Otel – Pansiyon

Bölge en yakın lüks otel ,pansiyon ve hotel yaklaşık 10 km uzaklıktadır.Ulaşım konusunda yardımcı olduklarını biliyoruz.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.Sizde fikirlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Daha önce kamp tatili yapmadıysanız , ”Kamp Tatili Yapacaklara 3 İpucu”   başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Kamp Tatili yapacağınız yer hakkında kara vermeden önce, ”Türkiye’nin En Popüler 10 Kamp Alanı” başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Blue Lagoon ‘a çok yakın olan diğer kamp alanı, ‘‘Kabak Koyu” başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir