YAMAÇ PARAŞÜTÜ

Yamaç Paraşütü, adrenalin tutkunlarının ve diğer herkesin en az bir kez yapmak istediği en popüler hava sporudur.Profesyonel pilotlar eşliğinde yapmanızı tavsiye ettiğimiz bu spor ile gökyüzünde süzülürlerken, hem doğanın tadını çıkartabilir hemde adrenalin dolu unutulmaz dakikalar geçirebilirsiniz.Dünyada en popüler hava sporlarından biri olan paragliding, sürat teknesinin arkasından çekilerek yapılan Deniz Paraşütü ‘’Parasailing’’ ile fazlaca karıştırılmaktadır. Paragliding, rüzgara bağım olarak, dilerseniz saatlerce ve kilometrelerce uçabileceğiniz bir spor dalıdır.Türkiye’de bu spora ait rekor yaklaşık 7 saat ve 350 kilo metre , Dünya’da ise rekor  8 saat ve 514 kilo metredir.İnanılmaz değil mi ?

Yamaç Paraşütü Nedir ? Paragliding nedir ?

Yamaç paraşütü,1980’li yıllarda Serbest Paraşüt sporu ile ilgilenen kişiler tarafından yeni denemeler ve paraşütte yapılan tasarım değişikleri ile otaya çıkmıştır. Kalkış ve iniş için özel bir pist ya da parkur gerektirmeyen tamamıyla rüzgar eşlik edilerek yapılan bir spordur. İngilizcede “paragliding” olarak adlandırılır.Paraşüt ana hatları ile; ipler,kanat, kusam ve kolonlardan olmak üzere 4 temel parçadan oluşuyor. Kanat; içerisinde dolan havayla paraşütü yüksekte kalmamızı sağlar. Pilotun oturduğu kısımın tamamına kuşam deniyor. İpler, paraşütteki kişileri taşınması için kuşamı tutuyor. Oturma kısmı, omuz askıları kolonları oluşuyor.Dünyada ve Türkiye’nin en popüler hava sporlarının başında gelen paragliding, uçuş için doğru hava koşulları ve kurallara uyulduğunda güvenli bir hava sporudur.Bu sporda da bazı kazalar gerçekleşiyor, birçoğu da olumsuz hava koşulları sebebiyle veya akrobasi gösterileri sırasında gerçekleşmektedir.

Türkiye'nin En Popüler Yamaç Paraşütü Babadağ, Ölüdeniz
Yamaç Paraşütü Nasıl Yapılır
Yamaç Paraşütü Babadağ Kalkış
Yamaç Paraşütü Babadağ Kalkış

Yamaç Paraşütü Nasıl Yapılır ?

Havayı tam anlamıyla iliklerinizde kadar hissedeceğiniz bu hava sporunda, ihtiyacınız olan en önemli şey doğal rüzgardır.Rüzgarın yoğun ve yüksek olduğu dağ yamaçları ve tepeler en çok tercik edilen alanlardır.Rüzgarın paraşüte dolması için kısa mesafeli koşular ile kalkış yapılır.Yani her hangi bir yerden, yamaçtan atlama yoktur. En hafif hava sporu olan paraşüt ile uçabilmek için rüzgarın yanı sıra ekipman ve kas gücüne ihtiyaçınız vardır.

Profesyonel Pilotlar ile misafirlerin yaptığı uçuşlar ” Tandem Paragliding ” olarak adlandırılır ve pilotunuz ile beraber senkronize olmanı çok önemlidir. Tandem Paragliding Pilotu olmak için paraşütle uçmayı bilmeniz yeterli değildir tabiki, ilk yardım ve diğer konularda eğitim aldıktan sonra minimum 200 saat misafirler ile gözetmenlerin tanıklığıyla uçmanız gereklidir. Tandem pliotu ve misafir uçuş esnasında çelik bir terazi ile birbirlerine bağlıdır. Tandem Pilotunuzun yönlendirdiği uçuşta size sadece bu eşsiz deneyimin tadını çıkarmak kalıyor.

Yamaç Paraşütü, bir yerden atlayarak değil, uygun yerlerden kalkış yapılan bir hava sporudur.

Tükiye'de En İyi Yamaç Paraşütü Nerelerde Yapılır ?

Babadağ Yamaç Paraşütü
Babadağ'dan Yamaç Paraşütü

Babadağ Paraşüt Alanı

Muğla’nın Fethiye ilçesinde yaklaşık 1980 metre yükseklikte bulunan Babadağ paraşüt parkuru, deniz üzerinde uçuş imkanı sağlayan ender bölgelerdendir.Yerli yabancı binlerce kişinin her yıl ziyaret ettiği bölge, yumuşak hava koşulları  birlikte 12 ay paraşüt uçuşlarına imkan vermektedir.

Ali Dağı Yamaç Paraşütü Alanı
Ali Dağı Paraşüt Alanı-Yamaç Paraşütü

Ali Dağı Paraşüt Alanı

2004 yılında düzenlenen Dünya Yamaç Paraşütü Şampiyonası’na ev sahipliği yapan Ali Dağı, hava sporları ile ilgilenen profesyonel ve yarı profesyonel sporcuların tercih ettiği bir bölgedir. Kuzeyden ve güneyden esen rüzgarlarla ile birlikte iki parkura farklı parkura sahiptir.

Munzur Dağı Yamaç Paraşüt Alanı
Munzur Dağı Yamaç Paraşütü Alanı

Munzur Dağı Paraşüt Alanı

Profesyonel sporcular tarafından tercih edilen parkurların başında gelen 3250 metre yüksekliğe sahip Munzur Dağları, Ergan bölgesinde, Erzincan ilimize 7 kilometre uzaklıkta buluyor.Uçuş esnasında bölgedeki göllerin, şehir merkezinin, bitki örtüsünün tadını çıkartabilirsiniz.

Çökelez Yamaç Paraşütü
Çökelez Dağı Yamaç Paraşütü Alanı

Çökelez Dağı Paraşüt Alanı

Denizli’ nin popüler kültürel turizm merkezi haline gelmesini sağlayan, travertenleri ve Hierapolis Antik Kenti’ ni üstünde uçabilir tarihin ve doğal güzelliklerin tadını çıkartılabilirsiniz. Pamukkale’ de bulunan Dinamit Tepesi, paraşüt eğitimleri için tercih edilen bir noktadır.

ASAS TEPESİ Yamaç Paraşütü Alanı Antalya Kaş
ASAS TEPESİ Yamaç Paraşüt Alanı

ASAS TEPESİ Paraşüt Alanı

Antalya kaş ilçesinde,1000 metrede yüksekliğe sahip  Asas tepesinden pilotlar nezaretinde, Kaş ilçesi, civar köyler ve Yunanistan’ın Meis adası kuş bakışı izleyebilirsiniz

Abant Gölü
Abant Paraşüt Alanı

Abant Paraşüt Alanı

Türk Hava Kurumu tarafından paraşüt eğitimleri açısından, Türkiye’ nin en uygun parkuru olarak belirtiği bölgedir.60 metre ile 1000 metreye kadar farklı parkurlardan, tepelerden hiç bir engel ile karşılaşmadan yayladaki çimenliklere inebilirsiniz.

Dünya'da En iyi Yamaç Paraşütü Nerelerde Yapılır ?

Wengen , İsviçre
Wengen , İsviçre

Wengen , İsviçre

İsviçre’nin coğrafi koşullar yamaç paraşütü için elverişlidir.Özellikle 3000 metreye kadar yüksekliğe sagip olan Wengen  Parkuru

En çok tercih edilen parkurlardan biri olan İsviçre’nin Wengen, 3000 metreye kadar yüksekliğe sahip ve UNESCO tarafından koruma alanı ilan edilmiştir. Wengen, Dünya’nın en zorlu parkurların başında geliyor.

Danyang parasut alani kamp rehber KAMP REHBERİ YAMAÇ PARAŞÜTÜ
Danyang , Güney Kore

Danyang , Güney Kore

Seul’un Danyang bölgesi, Mt. Yangbangsan ve Mt. Dusan dağları sahip, 2000 metre yüksekliğe ulaşan bölge coğrafi koşulları nedeni ile kısa mesafeli uçuşlara imkan sağlamaktadır.Bölge milli parklar, göller, mağaralar, tapınaklar, yüksek dağların arasından kıvrılarak akan nehir ve kolları muhteşem ve eşsiz manzaralar oluşturuyor.

KAMP REHBERİ Kamp Aktiviteleri
KAMP REHBERİ Julian Alpleri

Julian Alpleri, Slovenya

Slovenya küçük bir ülke fakat, Dünya’da doğa sporlarına en elverişli yer olarak gösteriliyor. Julian alplerinde bulunan 2.864 metre yüksekliğe varan, 11 dağın tamamında paraşüt ile paraşüt ile uçuş yapmanız yapmak mümkün.

Hautes Alpleri, Fransa
Hautes Alpleri, Fransa

Hautes Alpleri, Fransa

Avrupa’ nın en büyük sıradağlarına ev sahipliği yapan bölgede, kış sporları konusunda Dünya’nın merkezi konumundadır. Hautes Alpes yaz mevsimlerinde ise tam anlamıyla hava sporlarını, paraşüt cennetine dönüşüyor.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

Yamaç paraşütünü kimler yapabilir, kimler yapamaz? Hamile kadınlar yapabilir mi ?

Yükseklik korkusu, kalp rahatsızlığı, sara ve astım hastası olanlar için tavsiye edilmez.Özellikle Hamile Kadınlar yamaç paraşütü yapmamalıdır. 4 yaşı altı  ve 90 yaşı üstündeki insanlara önerilmez.30 kilo altı ve 105 kilo üstü yamaç paraşütü için risklidir.

Yamaç paraşütü nerede ve nerede öğrenilir?

Türkiye’de Türk Hava Kurumu’na bağlı eğitmenlerin belli bölgelerde kursuna katılarak öğrenmek mümkün. Ayrıca birçok üniversite kulübü de anlaşmalı eğitmenler paraşütü eğitimi verebiliyor. Tandem pilotu olmak isteyenler ise eğitimleri daha kapsamlı ve zorludur.Eğitimleri başarılı şekilde tamamladıktan sonra 200 saat uçuşunu tamamlayan pilotlar, tandem ehliyetine sahip olabilirler.Bu konuda https://www.thk.org.tr/ ziyaret edebilirsiniz

Yamaç Paraşütü Ücretleri, Fiyatları, Ne kadar, Pahalı mı ?

Bulunduğu bölgeye göre ve parkura göre değişiklik gösteren fiyatlar mevcut.Bu sporda birde video , fotoğraf , dağ giriş ücretleri gibi ekstra giderler olabilir.Hayatınızda en az bir kere yapmanızı tavsiye ettiğimiz bu hava sporu her şey dahil minimum 400 Türk Lirası civarı bir maliyette sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir