Ölüdeniz Plajı Fethiye Muğla

Ölüdeniz Plajı ( Blue Lagoon ) Hakkında

Ölüdeniz plajı,Türkiye’nin en güzel plajlarının başında gösterilmesinin yanı sıra. 2006 yılında online rezervasyon sitelerinde yapılan oylamada ”Dünya’nın en güzel plajı” unvanını % 82 oy çoğunluğuyla kazandı.Plajın en büyük özelliklerinden olan Lagün diğer adıyla Deniz Kulağı şeklide olması, fırtına kopsa bile durağanlığını korumasını sağlıyor. Lagün veya Deniz kulağı özelliği taşıyan bölgeler genelikle gölet şeklini alır ve pek derin değillerdir.Ölüdeniz plajı da bu özelliği en iyi taşıyan yerlerin başında geliyor, yer yer 20 metre denizde açıldığınız halde suyun derinliği yaklaşık 1 metreye kadar zar zor yükseliyor.

Ölüdeniz  Nerede

Fethiye ilçesine yaklaşık 10 km uzaklıkta ve bölgenin en popüler yeri olan Babadağ‘ın eteklerindedir. Çoğrafi koşulları nedeniyle büyümeye pek elverişli değildir.Bölgeye en yakın yerleşim yeri olan Hisarönü ile birlikte yüz binlerce yerli yabancı ziyaretçiye ev sahipliği etmektedir.Bölge aynı zamanda dünyanın en meşhur yürüyüş rotalarından biri olan, Likya yolunun başlangıç noktası olarak  kabul edilir. Ortaçağ ve Likyalılar döneminde bölge, ”uzak diyar” ve ”ışık ve güneş diyarı” isimleriyle ile antik kalıntılarda tasvir edilmiştir.

 

lüdeniz plaji blue lagoon kamrehber KAMP REHBERİ Ölüdeniz Plajı Fethiye Muğla
Ölüdeniz Plajı Fethiye Muğla
Ölüdeniz Plajı Fethiye Muğla

Ölüdeniz Plajı‘na Ulaşım

Muğla’nın Fethiye ilçesinde 10 kilometre uzaklıkta bulunan yerleşim yerine ulaşım çok kolay.Dilerseniz kendi aramanız ile diğer popüer yerleşim yerleri olan Ovacık ve Hisarönü’nü geçerek ulaşabilirsiniz. Dilerseniz Fethiye otogarından Hisarönü Belediyesine ait dolmuşlara binerek, son durakta inebilirsiniz.

Ölüdeniz Tekne Turu

Diğer adıyla 6 Adalar Tekne Turu, Ölüdeniz plajında yapılan en popüler aktivitesi diyebiliriz.yaklaşık 20 tekne günlük olarak akvaryum koyu , gemiler koyu, St. Nicholas adası, Mavi mağara ve Deve Plajını ziyaret ederek yerli yabancı binin üzerinde insana hizmet ediyor.Fethiye tatil yapıyorsanız kesinlikle bu tura en az bir kere katılmanızı tavsiye ederiz.

 

ÖLÜDENİZ TEKNE TURU
ÖLÜDENİZ TEKNE TURU
ÖLÜDENİZ YAMAÇ PARAŞÜTÜ
ÖLÜDENİZ YAMAÇ PARAŞÜTÜ

Yamaç paraşütü (Paragliding)

Dünyanın en popüler yamaç paraşütü parkurlarından olan Babadağ‘ın en yüksek zirvelerinden atlamak ve manzaranın tadını çıkarmak harika bir duygu olmalı.Yaklaşık 300 profesyonel belgeli pilotların bulunduğu bölge, günde ortalama 1000 kişiye, hayatları boyunca unutamayacakları eşsiz bir deneyim kazandırıyor.Eğer yamaç paraşütü yapmak istiyorsanız ,Türkiye’nin en iyi firmalarından Gravity isimli, bölgeninde en büyük ( en çok pilota sahip ) firmasını seçmenizi, Kamp Rehberiniz olarak öneriyoruz.

”Babadağ’dan atlayıp 30 dk kadar gökyüzünde süzülerek, manzarasının tadını çıkartabilirsiniz..”

Ölüdeniz Plajı ( Blue Lagoon )

1978 yılında korumaya alınan ve Milli Park ilan edilen bölge, her yıl yerli yabancı yüz binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Bölge de bulunan su altı kaynakları ve tuz  oranının yüksek olması nedeniyle bölgenin denizi hala temizliğini koruyor. Bölgeyi çevreleyen yemyeşil ağaçlar ile masmavi suyun buluştuğuna şahit olmanız çok etkileyici.Bölgede kamp alanlarından veya tesislerden şezlong kiralamanız gerekecek, çünkü plajda havlunuzu atabileceğiniz pek alan bulunmuyor.

ÖLÜDENİZ PLAJI BLUE LAGOON
ÖLÜDENİZ PLAJI ( BLUE LAGOON )
''Kabak Koyu -Fethiye''
KABAK KOYU

Kabak Koyu

Kamp Rehberiniz olarak, bölgeye yakın olan, Türkiye’nin en güzel kamp alanı Kabak Koyu ziyaret etmenizi kesinlikle tavsiye ederiz.Yerli yabancı binlerce kişinin ziyaret ettiği koy, yemyeşil ağaçların daha yoğun olduğu ve daha sakin bir bölgedir.

Likya Yolu 

Ölüdeniz den başlayan ve Antalya’ ya kadar, 500 kilometre uzanan antik yol, yerli yabancı ziyaretçilerin ilgi odağı.Özellikle macera severler ve profesyonel yürüyüş( Trekking ) yapanların ilgi odağı olan rotada birbirinden farklı onlarca yerleşim yeri ve tarihi kalıntı bulunmaktadır.Özellikle plajın manzarası bu yol üzerinde bulunan yamaçlardan izlenmesi daha keyifli.

Ölüdeniz Likya Yolu
LİKYA YOLU
KELEBEKLER VADİSİ FETHİYE
ÖLÜDENİZ KELEBEKLER VADİSİ

Ölüdeniz Kelebekler Vadisi

Türkiye’nin en popüler kamp alanı Kelebekler Vadisi  ziyaret etmenizi kesinlikle tavsiye ederiz.Özellikle Kaplan Kelebek türleri ile ilgileniyorsanız Ekim ve Haziran aylarını tercih edebilirsiniz. Plajdan vadiye ulaşım için tekneleri kullanabilirsiniz.Yaklaşık 3 kilometre, tekneler ile 20 dk kadar uzaklıkta.Vadide bohem kafeler bulunuyor, mutlaka denemelisiniz.

Ölüdeniz Konaklama

Çevresinde bulunan Ovacık ve Hisarönü yerleşim yerleri birlikte yerli yabancı onbinlerce ziyaretçisine ev sahipliği yapabilen bölge bir çok farklı konaklama seçeneği sunuyor.Otel, apart, kamp alanları, çadırlar , pansiyonlar veya bungalov evlerde konaklama seçeneği ile tatiliniz tadını çıkarmanıza olanak sunuyor.

ÖLÜDENİZ PLAJI BUNGALOV EV
ÖLÜDENİZ BUNGALOV EV
  • Ölüdeniz Bungalov Ev

Bölgede ve çevresinde bir çok bungalov ev bulunuyor, Milli parkın içerinde bulunan kamp alanlarındaki bungalov evlerde konaklamanızı tavsiye ederiz.

ÖLÜDENİZ PLAJI OTEL
ÖLÜDENİZ OTEL
  • Ölüdeniz Otel

Bölge denize neredeyse sıfır otelleri tam ve yarım pansiyon hizmet vermektedir.Yerli yabancı ziyaretçilerin en çok tercih ettiği konaklama türüdür.

  • Ölüdeniz Kamp Alanı

Hisarönü ve Ovacıkta bulunan doğa ile iç içe olabileceğiniz veya Blue Lagoon’da denize sıfır kamp alanları bulunuyor.

  • Ölüdeniz Pansiyon

Tatilde yerinde durmayı sevmeyen ve yeni şeylere denemek isteyenlerin en çok tercih ettiği konaklama türü Hisarönü ve Ovacık bölgelerinde çok yaygın.

  • Ölüdeniz Çadır

Bölge tesisler tarafından ablukaya alındığı için dilediğiniz yerde çadır kurma lüksünüz yok maalesef.Yamaç kısımlarında ve ormanlık alanda ücretsiz bir şekilde çadır kurabilirsiniz.Dilersenizde Mili parka bulunan kamp alanlarından çadır alanı kiralaya bilirsiniz.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.Sizde fikirlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Daha önce kamp tatili yapmadıysanız , ”Kamp Tatili Yapacaklara 3 İpucu”   başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Kamp Tatili yapacağınız yer hakkında kara vermeden önce, ”Türkiye’nin En Popüler 10 Kamp Alanı” başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Blue Lagoon ‘a çok yakın olan diğer kamp alanı, ‘‘Kabak Koyu” başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

ÖLÜDENİZ VADİSİ SORU CEVAP

Ölüdeniz Vadisi neresi, nerededir ?

Fethiye ‘ ye yaklaşık 10 km uzaklıkta ve ulaşımı çok kolay.

Ölüdeniz Vadisi plajı kum mu ?

Fethiye plajlarının neredeyse tümü kumdan ve deniz taşlarından oluşur.Bölgenin plajı da yer yer kum ve yer yer taşlıklardan oluşuyor.

Ölüdeniz Pahalı mı ?

Özellikle çok sayıda yerli yabancı insanın ziyaret ettiği bölge, beklendiği gibi pahalı.

Ölüdeniz de gezilecek yerler?

Kabak Koyu, Kelebekler Vadisi, Kaya Köy, Hisarönü en çok gezmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir