OLİMPOS (OLYMPOS) HAKKINDA

Olimpos,  Türkiye’nin en popüler tatil ve kamp alanlarından biridir. Antalya merkeze 80 km uzaklıkta bulunan bölge,plajı ve doğa güzellikleri ile yerli yabancı ziyaretçilerin ve kamp sevenlerin yoğun ilgisi altındadır.Olympos bölgesinde betonlaşma yasak olduğu için bölge sakinleri bir dönem tüm hizmetleri ahşaptan oluşturdukları bina ve tesislerde sunmuşlardır.Bölgede bulunan sadece kış aylarında akan Ulupınar deresi,antik Olympos kentinin içinden geçerek köye ulaşır ve güney ucunda denize dökülür.Bu doğal yapı, kumsalı Olympos ve Çıralı plajları olmak üzere olarak ikiye ayırır.

Olimpos’un önemli simgelerinden biri Caretta Caretta deniz kaplumbağaları.Nesli tükenmekte olan bu minik deniz kaplumbağaları için bu bölgeler doğal sit alanıdır.Sahilin bir bölgesinde Caretta Carettaların yumurtlama yerleri bulunmaktadır.Temmuz ve ağustos ayları Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının yumurtlama dönemidir.Bu aylarda bölgeyi ziyaret ederseniz, sabah erken saatlerde sahilde Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının yavrularının yumurtalarından çıkıp, denize ulaşma serüvenine tanık olabilirsiniz.

Olimpos

OLİMPOS (OLYMPOS) PLAJI KAMP ALANI

Olimpos Plajı
OLİMPOS ( OLYMPOS ) PLAJI

Antalya ilinin Kumluca ilçesine bağlı olan bölge, Olympos Bey Dağları Milli Parkı’ nın bir bölümünü oluşturmaktadır. Özellikle gençlerin tercih ettiği popüler kamp alanlarından biridir. Daha bohem bir yaşam tarzını benimseyen, tatilini hem ekonomik hem de eğlenceli bir şekilde geçirmek isteyen, doğayla iç içe olmayı lüks bir tatil konseptine tercih edenler, çadırları kapıp Antalya’ya bağlı Olympos’a koşuyor.Plaja yakın bir noktada buz gibi kaynak suyu çıkar ve  nehir yatağını takip ederek denize dökülür. Bu yüzden, ılık deniz suyunun keyfini sürerken bir anda buz gibi bir su akıntısı sizi keyfinizden edebilir. Plaja ulaşmak için Olympos Antik Kenti’ nin içinden geçmeniz gerekli olduğu için ören yeri giriş ücreti ödersiniz. Şayet müze kartınız var ise, kartınızı kullanarak giriş sağlarsınız. Plajda şezlong veya şemsiye hizmeti verilmemektedir. Olympos Plajı olarak adlandırılan bölge, Çıralı Plajına göre biraz dar bir bölgedir.Bölgede denize sıfır otel ve tatil köyleri olmadığı için daha özgür

ÇIRALI PLAJI KAMP ALANI

Antalya ilinin Kemer İlçesine bağlı ÇIRALI beldesi, güney ucunda Olympos antik kenti, kuzey batısında Yanartas (Chimera) bulunmaktadır.Akdeniz’ in en temiz sahillerinden birisi olan Çıralı sahili 3 kilometre uzunluk ve yer yer 50 metre genişliğe sahiptir.r. Kumsal denizden itibaren yumuşak bir eğimle yükselmektedir. Her iki ucunda kayalıklarla sınırlanmiştır. Bölgenin plajı genel olarak ince kum tanelidir.

Çıralı Plajı kamp alanı
yanantas cirali olimpos kamprehberi KAMP REHBERİ OLİMPOS (OLYMPOS) HAKKINDA
Olimpos Çıralı Yanantaş

Yanartaş Sönmeyen Ateşi

Yanartaş,; Olympos’un Sönmeyen Ateşi,  Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı köyü yakınlarında küçük, tarihi ve turistik öneme sahip bir bölgedir. Taşlar ve kayalıklar arasından çıkan alevler turistlerin ilgisini çekmektedir.Çıralı plajının kuzeyindeki kayalıklarda yer alan doğal gaz kaynağı, eski Yunan mitolojisi’ne konu olmuştur.

EFSANE
Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes,kardeşi Belleros’u öldürür ve “Belleros’u öldüren” anlamına gelen Bellerophontes adını anılır. Ephyra Kralı Glaukossürülen tarafından sürgün edilir, Bellerophontes, Argos Kralına sığınır. Kendisine sığınan Bellerophontes’u öldürmeyi kendine yakıştıramayan Argos Kralı onu Likya Kralına gönderir. Likya Kralı acınacak haldeki Bellerophontes’u öldürmek istemez ve onu Olympos dağında yaşayan Chimera (aslan başlı, keçi gövdeli, akrep kuyruklu ve ağızdan alevler saçan yaratık) ile dövüşmeye gönderir. Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile dövüşmeye gider. Chimera saldırdığında Pegassos havalanır ve yere inerken Bellerophontes  mızrağı ile canavarı yerin yedi kat dibine gömer. Fakat Chimera yerin 7 kat altından alevler saçmaya devam eder. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılagelen ve Homeros’un bize bu şekilde aktardığı efsaneye göre hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi kat dibinden fışkıran alevleridir.
Bellerophontes’in zaferini kutlamak amacıyla Olympos’da bir yarış düzenlenir. Atletler Chimera Kutsal Ateşiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, daha sonraları değişik spor dallarının eklendiği ve birkaç gün süren Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneği gerçekleşmiş olur. Günümüzde yakılan “Olimpiyat Meşalesi” Chimera’nın sönmeyen ateşinin sembolik bir ifadesidir.

OLİMPOS ANTİK KENTİ

“Olympos” kelimesinin eski Yunanca ‘da “ulu dağ” anlamına geldiğine inanılmaktadır. Olympos Şehri adını,eskiden Olympos Dağı olarak bilinen Tahtalı dağından alır. Tahtalı Dağı şehrin 10 km kuzeyinde bulunmaktadır ve eteklerinde bugün Yanartaş adıyla bilinen, hiç sönmeyen ateşi barındırır. Olympos, antik Likya medeniyetinin en önemli şehirlerinden biri olmuştur. Şehrin temelleri eski Helenistik dönemde, MÖ. 300 civarında inşa edilmiştir. Bölge,zamanın en büyük korsanı Zenicetes, Roma İmparatorluğu, Cenevizlileri, Venedikliler ve Rodos Şovalyeleri tarafından  önemli görülüp kullanılmıştır. Olympos Liman şehrinde, Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait eserler bulunmaktadır. Akrapol, tiyatro, tapınak bu antik kent içerisinde görebileceğiniz tarihi eserlerdir.

Osmanlı İmparatorluğuna gelindiğinde ise gerekli önem verilmemiş, bölge terk edilmiştir.Son 50 yılda kamp severler tarafından tekrar popülerliğini kazanmaya başlamıştır.

Olimpos antik kent

Olimpos’a veya Çıralı’a Ulaşım

Bölgeye ulaşım kolaydır.Antalya merkezde bulunan ilçe terminalinden, Kaş, Kumluca minibüslerine binmeniz gerekiyor. Olympos kavşağında inip, minibüs değiştirmeniz gerekiyor. Fethiye’den gelecekseniz, Fethiye otogarından sahilden Antalya otobüslerine binip yine aynı kavşakta minibüse geçmeniz gerekiyor.Dalaman ve Antalya hava limanlarını kullanabilirsiniz.Hava limanlarında otogara geçebileceğiniz otobüsler bulunuyor.Kendi arabanız ile gelmek isterseniz kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

OLİMPOS KONAKLAMA

Olimpos ve Çıralı plajlarına yakın bölgeye özel, doğa ile iç içe  konaklama imkanları mümkündür. Özellikle ağaç evler bölgede en çok tercih edilen konaklama türüdür. Lüks otel veya büyük oteller bulunmamaktadır.Diğer konaklama türleri, özel kamp alanları, pansiyonlar ve butik otellerdir. Bölgede karavanı park edebileceğiniz, çadır kamp  kurabileceğiniz ücretli ücretsiz bir çok alan bulunmaktadır.

Olimpos Ağaç Evler

Olimpos popüler aktiviteler

Olimpos Günlük Tekne Turları

Suluada ve Koylar isimli 2 farklı tekne turundan birine katılarak,gününüz masmavi denizde dinlenerek geçirebilirsiniz.

Kano turu

Tek veya Çiftli kanolar ile Olympos plajını, gizli mağaraları ve koyları keşfedebilirsiniz.Turlar yaklaşık 3 saat sürmektedir.

Olympos Dağçılık

Bölgede 400 yakın tırmanış parkuru bulunmaktadır.ilk kez yapmayı düşünüyorsanız eğitim alabilir yada tecrübeliyseniz rehber eşliğinde yapılan turlara katılabilirsiniz.

Olimpos Likya Yolu

Likya Yürüyüş yolu ve çevre bölgelerinde farklı yürüyüş rota seçenekleri mevcut.Gün içinde yapabileceğiniz, birbirinden güzel manzaralarda keyifli trekking turları tatilinize macera katacaktır.

Scuaba Diving

Herkesin hayatında 1 kere denemesi gereken bir aktivite. Sualtının muazzam güzelliği, değişik canlıları ve huzurunu dalış turları ile tadabilir, farklı bir dünyayı keşfedebilirsiniz.

Bisiklet Turu

Kim sevmez bisiklet ile turlamayı.Bisiklet ile antik kenti gezebilir, turlara katılıp Ulupınar, Adrasan ve diğer bölgelere gidebilirsiniz

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.Sizde fikirlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Daha önce kamp tatili yapmadıysanız , ”Kamp Tatili Yapacaklara 3 İpucu”   başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Kamp Tatili yapacağınız yer hakkında kara vermeden önce, ”Türkiye’nin En Popüler 10 Kamp Alanı” başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Blue Lagoon ‘a çok yakın olan diğer kamp alanı, ‘‘Kabak Koyu” başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

OLİMPOS (OLYMPOS) HAKKINDA” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir