KÖPRÜLÜ KANYON ANTALYA

KÖPRÜLÜ KANYON ANTALYA HAKKINDA

Köprülü Kanyon Antalya,1973 yılında Mili Park ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Uzunluğu 15 kilometreye aşan kanyonun yüksekliği ise yer yer 100 metreye ulaştığı görülür. Türkiye’nin en uzun ve en popüler kanyonlarından biridir. Isparta’nın Sütçüler ilçesinde başlayan ve Antalya’da denize dökülen, sayısız kaynaklarla beslenen Köprüçay Nehri, Türkiye’nin en önemli rafting alanlarındandır. Bölgede bulunan Oluk Köprü ve Büğrüm Köprü   köprüler, m.s 2. yy yapıldığı tahmin edilen Roma Dönemi özellikleri taşımakta ve yoğun ilgi görmektedir.Milli Park bitki çeşitliliği açısında oldukça zengindir, sadece bu bölgede yetişen bitki türleri bulunuyor.Özellikle sedir ağaçları makiler ve kızılçam yoğun olarak görülmektedir. Bölgede bulunan bir çok küçük şelaleden bir kısmı bu bitki örtüsünün ve ağaçların arkasına saklanmıştır.Milli Parkta ayrıca, bazı yaban hayvanlarına ev sahipliği yapmaktadır, geyik, dağ keçisi, ayı, tilki, kurt, tavşan, sansar, porsuk görme fırsatı olabilirsiniz. Bölgede Alabalık görebilir  ve Alabalık çiftlikleri ziyaret edebilirsiniz.

KÖPRÜLÜ KANYON ANTALYA
KÖPRÜLÜ KANYON ANTALYA
Selge Antk Kenti

Bölge bulunan tarihi açıdan da oldukça önemlidir. Selge Antik Kenti nin tiyatrosu, agorası, Zeus ve Artemis tapınakları, sarnıçlar, su kemeri, Köprüçayı ve Kocaçay üzerinde bulunan Oluk ve Büğrüm Köprüleri ziyaret edebilirsiniz.

KÖPRÜLÜ KANYON ANTALYA NELER YAPABİLİRİZ AKTİVİTELER

Köprülü Kanyon Antalya Milli Parkı, doğal, tarihi ve kültürel zenginlikler sayesinde yerli yabancı ziyaretçilerine çok sayıda aktivite seçeneği sunmaktadır. Türkiye ’nin en önemli rafting rotalarından biri olan Köprüçay üzerinde rafting, kano ve kanyoning (kanyon geçişi) aktiviteleri yapabilirsiniz.Ayrıca yüzme, doğa yürüyüşü, kaya tırmanışı, bisiklet, olta balıkçılığı Diğer spor aktivitelerinden. Botanik-yaban hayatı gözlemciliği, jeolojik yapı gözlemciliği, fotoğrafçılık, jeep safari, gibi çok çeşitli aktivitelere katılma şansınız bulunmaktadır. Bölgeye gelen ziyaretçiler, Milli Park içindeki Selge Antik Şehri ile Aziz Paul Yolu ’nu da ziyaret etmelerini tavsiye ederiz.

Rafting Antalya Köprülü Kanyon

KÖPRÜLÜ KANYON ANTALYA KONAKLAMA

ŞÖMİNELİ TAŞ EVLER

Türkiye’nin Turizm Cenneti Antalya sınırları içinde olan bölge tahmin edebileceğiniz gibi konaklama konusunda oldukça zengin içerikler sunuyor.Yakın ilçelerde bulunan tatil köyler, lükse oteller vs butik otelleri saymıyorum bile.Mili Park içerinde konaklamak istiyorsanız, pansiyon, şömineli taş evler, butik oteller ve kamp alanları dikkatinizi çekebilir.Bölge karavan ve araçlar ile kamp kurabilirsiniz.Çadır kampı kurmak isteyenler oldukça elverişli olan bölgede ücretli ve ücretsiz kamp alanları

KÖPRÜLÜ KANYON ANTALYA ULAŞIM

Bölgeye ulaşım gelişmiş ve kolaydır.Araç veya karavan ile gelecekseniz, Antalya’dan Manavgat istikametine doğru yola çıkmalısınız.Serik ile Manavgat arasında bulunan yol ayrımından kuzeye, Toros Dağları istikametine yol alınarak 38-40 km ilerlediğinizde bölgeye kolayca ulaşabilirsiniz.

Köprülü Kanyon minibüsleri ile de Antalya’dan ve Side, Alanya, Manavgat İlçelerinden gün içerisinde hareket etmektedir.Bu minibüsler ile bölgeye kolayca ulaşabilirsiniz.

KÖPRÜLÜ KANYON ANTALYA SORU CEVAP

Köprülü Kanyon Nerede ?

Antalya İlinin Manavgat ilçesinde bulunan kanyon, Manavgat İlçesine yaklaşık 50 kilometre uzaklıktadır.

Köprülü Kanyon Antalya giriş ücretli mi ?

Nehrin hemen yanı başında doğa manzarasıyla iç içe, serpme kahvaltı bir çok restoran mevcut. Denemenizi tavsiye ederiz.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.Sizde fikirlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Daha önce kamp tatili yapmadıysanız , ”Kamp Tatili Yapacaklara 3 İpucu”   başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Kamp Tatili yapacağınız yer hakkında kara vermeden önce, ”Türkiye’nin En Popüler 10 Kamp Alanı” başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Blue Lagoon ‘a çok yakın olan diğer kamp alanı, ‘‘Kabak Koyu” başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Türkiye’nin en popüler kamp alanların biri diğeri olan ” Kelebekler Vadisi ”yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Antalya’nın en popüler kamp alanların biri diğeri olan ” Olimpos Kamp Alanı” yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir