Kelebekler Vadisi Ölüdeniz Fethiye

Kelebekler Vadisi Hakkında

Kelebekler Vadisi ,son yılların Türkiye’ nin en popüler kamp alanlarının başında geliyor. Babadağ ‘ın denize dik yüksek kayalıkları arasında saklı olan bölgeye kara yolundan araç ile ulaşımı imkansızdır. Bölge özellikle dünyada nesli tükenmekte olan Kaplan Kelebek ve 80 farklı kelebek türüne de ev sahipliği yapıyor.Özellikle bu konuda bölge yerli yabancı ziyaretçilerin ve Doğa Fotoğrafçılarının ilgi odağı diyebiliriz.Kaplan Kelebek türünü görmek ve fotoğrafını çekme isteyenlere küçük bir tavsiyemiz olacak, bölgeyi haziran ve ekim aylarında ziyaret etmelisiniz.

Kelebekler Vadisi Nerede

Muğla ‘nın Fethiye beldesinde, Ölüdeniz plajına yaklaşık 3 km uzaklıkta, Türkiye’nin yamaç paraşütü denince akla ilk gelen dağı , Babadağ ‘ın eteklerindedir.Kamp alanı yerli ve yabancı kamp yapmayı sevenlerin yanı sıra, günlük ziyaretçilerin de ilgi odağıdır.Ölüdeniz sahilinden sadece bu bölgeye her saat transfer tekneleri ( dolmuş tekne ) ile ulaşabilir ve geri dönebilirsiniz.Bir diğer yöntem ise günlük tekne turları ile ziyaret edebilirsiniz.

 

KELEBEKLER VADİSİ FETHİYE
KELEBEKLER VADİSİ ÖLÜDENİZ FETHİYE
KELEBEKLER VADİSİ FETHİYE
ÖLÜDENİZ KELEBEKLER VADİSİ

Tekne Turu

Ölüdeniz Tekne Turu diğer adıyla 6 Adalar Tekne Turu, Ölüdeniz sahilinden sabah erken saatlerde başlıyor. Kelebekler vadisi , akvaryum koyu , gemiler koyu, St. Nicholas adası, Mavi mağara ve Deve Plajını ziyaret ediyor.Bu tekne turları yaklaşık 1 saat kadar Kelebekler Vadisini zaman geçiriyor. Ölüdeniz ‘de tatil yapıyorsanız tercih edebilirsiniz.Vadide kamp yapıyorsanız yine tura katıla bilirsiniz.İlk durak vadi olduğu için,tura katılmanızda bir sorun olmayacaktır.

KELEBEKLER VADİSİ FETHİYE
KELEBEKLER VADİSİ ÖLÜDENİZ TEKNE TURU
BABADAĞ GÜNEŞ BATIŞI
BABADAĞ GÜNEŞ BATIŞI ,SUNSET

Bölgenin 3 kilometre uzaklıkta bulunan Babadağ, yaklaşık 1980 metre yüksekliktedir..Bölgenin en çok ziyaret edilen yerlerinin başında geliyor. Özellikle trekking (yürüyüş sporu) ve doğa fotoğrafçılığı ile ilgilenenlerin sıkça ziyaret ettiği bölge.Türkiye’de Yamaç paraşütü (paragliding) için en çok tercih edilen dağıdır.Bölge güneş batışını ”sunset” izleyebileceğiniz en iyi yerlerden biridir.Hatta Babadağ’ın zirvesinde, yamaç paraşütü yapılan alanda, gün içinde özellikle güneş batış saatlerinde dinlenip manzaranın tadını çıkarabileceğiniz bir kafe restoran bile var .

”Yamaç paraşütü yaparak yaklaşık 30 dk kadar gökyüzünde Ölüdeniz ve çevresinde süzülebilirsiniz.”

Blue Lagoon

Bölgenin diğer koy ve plajlarını kolayca ziyaret edebilirsiniz. Kamp Rehber iniz olarak Ölüdeniz Plajını ( Blue Lagoon ) kesinlikle ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. 1978 yılında Milli Park ilan edilen plaj, 2006 yılında Dünyanın en güzel plajı seçilmiştir.Yerli yabancı yüz binlerce kişinin ziyaret ettiği plaj hala doğal güzelliğini korumaktadır.Plaj su sporları yapmayı sevenler için bir çok imkan sunuyor.

Ölüdeniz Plajı ‘a giriş ücretli ve plajda şezlong kiralama olanağınız vardır.Plaj hakkındaki yazınımızı okumalısınız.

ÖLÜDENİZ PLAJI BLUE LAGOON
ÖLÜDENİZ PLAJI ( BLUE LAGOON )
Kabak Koyu
Kabak Koyu

Kabak Koyu

Bölgenin diğer popüler kamp alanı olan Kabak koyuna küçük tekneler ile özel bir tur düzenleyebilir.Ya da macera sevenler için Likya yolu üzerinden, yüksek yamaçlardan ve eğimli yollardan geçerek gidebilirsiniz. Kabak Koyu yemyeşil ağaçların daha yoğun olduğu, daha sakin ve daha az ziyaretçinin olduğu bir bölgedir.Aynı zamanda bölgenin popüler yerlerinden olan Mavi Mağaraya ( Blue Cave )  daha yakındır.

Likya Yolu 

Likya Yolu, Fethiye’den Antalya’ya arasında antik dönemde kullanılan, dünyanın en uzun ve en keyifli rotalarından biridir.. Likya yolunun uzunluğu yaklaşık 500 kilometre yüksek yamaçlardan ve eğimli arazilerden geçmektedir.Yol da ilerlerken antik kent kalıntıları, popüler turistik yerler ve muhteşem manzaralar sizlere eşlik ediyor.Yerli yabancı profesyonel yürüyüş sporu ( Trekking ) sevenlerin ilgi odağıdır.

Vadi, Likya yolu üzerindeki ilk yerleşim yeridir.Özellikle vadinin manzarası bu yol üzerinde bulunan yamaçlardan izlenmesi daha keyifli.

KELEBEKLER VADİSİ FETHİYE HAKKINDA
KELEBEKLER VADİSİ ÖLÜDENİZ FETHİYE

Kelebekler Vadisine‘na Ulaşım

Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan vadi, yüksek yamaçlar tarafından çevrildiği için araç ( araba vs ) ile ulaşımı imkansız.2 yöntem ile vadiye ulaşabilirsiniz.

  1. Ölüdeniz Plajından sabah 08:00 ‘ de başlayan ve akşam 20:00 ‘e saatleri arasında.yoğunluğa göre hareket eden transfer tekneleri (dolmuş tekne) ile ulaşımı en kolay yöntemdir.Dilerseniz Speed Boatlar ile de size özel vadiye ulaşım sağlanabilir ücretleri 200 Türk Lirası civarıdır.
  2. Diğer yöntemimiz , Kıdrak yolu üzerinden, daha zorlu ve tehlikelidir.Tecrübesi az olanlar için kesinlikle tavsiye edilmez.Ölüdeniz‘den başlayarak, dağ yamaçlarından Kıdrak istikametine yaklaşık 6 km yürümelisiniz.Vadinin üst kısmına geldiğinizde işaret ve levhalar ile gösteriler eski, tehlikeli, eğimli ve kayalık yoldan aşağıya vadiye ulaşabilirsiniz.Henüz bitmedi, vadiye indiğinizde vadinin iç kısımlarında olacağınız için, vadinin yerleşim yerine, sahil kısmına yaklaşık 1 km daha yürümelisiniz.

Kelebekler Vadisi ‘nda Konaklama

Ölüdeniz bile sadece, yerli yabancı binlerce insanın aynı anda konaklayabileceği bir bölge.Özellikle yakınında bulunan Hisarönü ve Ovacık gibi yerleşim yerleri ile yüz binlerce kişiye aynı anda ev sahipliği yapabilir. Üstelik bir çok farklı konaklama seçeneğini bünyesinde barındırıyor.Oteller, apartlar, kamp alanları, çadırlar , pansiyonlar veya bungalov evlerde konaklayabilir, tatiliniz tadını çıkartabilirsiniz.

Vadi ise bunun aksine, araç ile ulaşımın imkansız olmasından dolayı inşaat olanağı neredeyse yok veya çok maliyetli olduğundan tercih edilmiyor. Bu da vadinin konaklama seçeneğini daraltıyor.Bölgede kamp alanı, bungalov evler ve çadırlar ile konaklama imkanınız mevcut.Hadi bunları bir inceleyelim.

  • Kelebekler Vadisi Otel

Maalesef bölge coğrafi koşulları nedeniyle otel yapımına olanak vermiyor.Bölgede herhangi bir otel türü bulunmuyor.

KELEBEKLER VADİSİ BUNGALOVFETHİYE
KELEBEKLER VADİSİ BUNGALOV EVLER FETHİYE
  • Kelebekler Vadisi Bungalov

Vadide sınırlı sayıda bulunan bungalov evler, konforlu bir tatil için en çok tercih edilen konaklama türü.

Kabak Koyu Çadır Alanı
Kabak Koyu Çadır Alanı
  • Kelebekler Vadisi Kamp 

Vadide belirlenen alanlara güvenli kamp kurabilirsiniz. Tabi ki bu hizmet için bir ücret ödüyorsunuz

  • Kelebekler Vadisi Pansiyon

Bölgede sınırlı sayıda bulunan bir kaç yerleşim yeri ve tesislerden oda kiralaya bilirsiniz.

  • Kelebekler Vadisi Çadır

Eğer çadırınız yoksa, bölge de bulunan işletmelerden çadır, eğer çadırınız varsa  çadır alanı kiraya bilirsiniz.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.Sizde fikirlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Daha önce kamp tatili yapmadıysanız , ”Kamp Tatili Yapacaklara 3 İpucu”   başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Kamp Tatili yapacağınız yer hakkında kara vermeden önce, ”Türkiye’nin En Popüler 10 Kamp Alanı” başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Vadiye çok yakın olan diğer kamp alanı, ‘‘Kabak Koyu” başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

KELEBEKLER VADİSİ SORU CEVAP

Kelebekler Vadisi nerede ?

Ölüdeniz sahiline yaklaşık 2 kilo metre güneydoğusunda veya Kıdrak, Faralya, Kabak Koyu yolu üzerindedir.

Kelebekler Vadisi plajı kum mu ?

Fethiye plajlarının neredeyse tümü kumdan ve deniz taşlarından oluşur.Vadinin plajı da yer yer kum ve yer yer taşlıklardan oluşuyor.

Kelebekler Vadisi Pahalı mı ?

Özellikle çok sayıda yerli yabancı insanın ziyaret ettiği bölge, sınırlı kaynaklarına rağmen çok pahalı değil. Beach Parklarda bir suya 10 Türk Lirası olduğunu düşünürsek ucuz bile diyebiliriz.

Kelebekler Vadisi Nasıl Gidilir ?

Ölüdeniz plajından  tekneler ile çok kolay ve zahmetsiz ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir