Kamp Çadırı, Çeşitleri ve En Önemli 5 Tavsiye

Kamp Çadırı, İnsanlığın var oluşundan bu yana en temel ihtiyaç olan arınma ihtiyacımızı doğada karşılar.Kamp ekipmanları listemizde de belirtiğimiz gibi çadır kampı kurmak istiyorsanız en temel, en gerekli ekipmandır. Çadırlar basit yapılar oldukları kadar, güvende hissetmemize, gece daha konforlu ve sineksiz-böceksiz bir uyku uyuyabilmemiz için yararlı bir kamp ekipmanıdır.Basitçe doğadaki evimizdir. Tüm kampçıların özen gösterdiği, dikkat ettiği ve bakımı aksatmadığı tek ekipmanıdır diyebiliriz. 🙂

Kamp tatilleriniz  ve planladığınız yolculuklar da konaklama konusunda pratik ve güvenli olmasının yanı sıra  maddi açıdan da ciddi derecede tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. Tüm kampçı; gezgin, dağcı ve doğa severin en temel ekipmanı olan kamp çadırları çeşitleri nelerdir ?Aklınızı karıştırmadan bu soruya cevap verelim hemen.

çadır

KAMP ÇADIRI ÇEŞİTLERİ YAPILARI GÖRE

Genel olarak tente sayısına göre 2 e ayırdığımız; tek katlı (tenteli) ve çift katlı (tenteli) kamp çadırı modelleri görürsünüz.Merak etmeyin her sitede bulabileceğiniz teknik detaylar, kopya yazılar ile kafanızı karıştırmadan basit bir şekilde açıklayacağız.

Öncelikle tente dediğimiz şey, en basit haliyle çadırın kumaşıdır.Teknik detaylarda boğulmanıza gerek yok bu kadar basit.

kamp çadırı tek tenteli

Tek Katlı (Tenteli)

Tek katlı olan çadırlar için genelde hava alan tenteler kullanıldığı için, suya ve rüzgara dayanıksızdır. 2 mevsim dediğimiz türlere örnektirler, yaz ve ilk bahar aylarında kullanılabilinir.Festival, kumsal ve plajlarda kısa vadeli kamplarda kullanıma uygundur. Pek popüler değildir piyasada reklam amaçlı 100 Türk Lirası ve civarına, internet sitelerine müşteri çekmek için kullanılır.

Çift Katlı (Tenteli)

İç içe geçen 2 tente kullanılan türlerdir, dış tente su ve rüzgar geçirmeyen kaliteli kumaşlardan oluşur.İç tente ise hava alan içerideki nemi dış tenteye atabilen kumaşlardan yapılır.Günümüzde en çok tercih edilen çeşitlerdir.

KAMP ÇADIRI ÇİFT TENTELİ

KAMP ÇADIRI ÇEŞİTLERİ KULLANIMLARINA GÖRE

Genelde kullanım türlerini mevsimlerine göre 3 +1 ayırıyoruz.Kullanım alanlarına göre basitçe açıklayalım, merak etmeyin teknik detaylar boğulmayacaksınız en basit şekli ile açıklayacağız.

KAMP ÇADIRI FESTİVAL
  • 2 MEVSİM ÇADIRLAR

Yaz ve ilk bahar aylarını temsil eden 2 mevsim, tentesi ve yapısı basit, dayanıklı olmayan olan türlerdir.Rüzgar ve yağmura dayanıklı değillerdir.

3 MEVSİM KAMP ÇADIR
  • 3 MEVSİM ÇADIRLAR

Yaz, son bahar ve ilk bahar aylarını temsil eden 3 mevsim, kampçılar tarafından genelde hafif olduğu için çok tercih edilen türlerdir.Çift tenteli olurlar, su ve rüzgara dayanıklı olurlar, kar yağmadığı, fırtına çıkmadığı sürece yaygın olarak kullanabilen türdür.

4 MEVSİM KAMPÇADIR
  • 4 MEVSİM ÇADIRLAR

Tüm sene zorlu hava koşullarına dayanaklı, genelikle aluminium folyo karışımı tente kumaşlarından yapılır. Suya ve rüzgara oldukça dayanıklı. Genelde Profesyonellerin yaygın olarak tercih ettiği çift tenteli türdür.

4 MEVSİM EKSPEDİSYON 5 MEVSİM
  • 4 MEVSİM ÇADIRLAR

Tüm sene zorlu hava koşullarına dayanaklı, genelikle aluminium folyo karışımı tente kumaşlarından yapılır. Suya ve rüzgara oldukça dayanıklı. Genelde Profesyonellerin yaygın olarak tercih ettiği çift tenteli türdür.

KAMP ÇADIRI ALACAKLARA ÖNEMLİ 5 TAVSİYE

  • İHTİYACINIZI BELİRLEYİN

Kamp çadırı almadan önce düşünmeniz, cevaplamanız gereken bir kaç soru var. Hangi mevsimler kullanacaksınız ? Hava şartları ? Bu sorulara cevap vermeniz önemli, size en uygun modeli seçerken yardımcı olacak temel maddeler bunlar. Kışın veya yağmurlu havalarda kamp yapmayı sevmiyorsanız, 2 mevsim ve 3 mevsim çadırlar sizin için uygundur.4 mevsim ve 4 mevsim ekspedisyon sizin için çok abartılı ve ağır ve kullanışsız olacaktır.

  • KİŞİ SAYISI

Kim ile kimler ile kamp yapacaksanız, kişi sayınıza göre uygun çadırı almanızı tavsiye ederiz.Genelde kişi sayısından fazla alınan çadırlar ağırlığı ve kullanım zorluğu yüzünden kamp kurmaktan bile soğutabilir.Genelde en çok tercih edilen 2 kişilik çadırlar, konfor yada genişlik isteyenlere göre yine de farklı ölçü seçenekleri var.

  • KALİTE

Yeni alırken ödün vermemeniz gereken bir konu, her kamp için ayrı bir tane değil, 2 3 sene kullanabileceğimiz bir çadır almalıyız.Bunun kumaşına ,dayanıklılığına ,fermuarlarına hatta dikişlerine bile bakmalısınız.Su geçirmez olmasına dikkat etmeyi unutmayın.

  • KULLANILABİLİRLİK

Kampçıların geneli çadırlarını sırt çantasına sığdırmak ve taşımak zorundadırlar.Bu yüzden dikkat etmemiz gereken ağırlık ve hacim konusu çok önemli.Hacmi büyüttükçe dayanıklığı azalırken, ağırlığı ve kurulumu zorlaşır.Kurulumu  ve toplaması kolay olan çadırları tercih edin.Hatta sadece yaz aylarında festival ve sahillerde kamp yapacaksınız otomatik kurulan çadırlara göz atabilirsiniz.

  • HAVALANDIRMA

ilk aklınıza gelen kesinlikle kapı olduğunu tahmin edebiliyorum, bahsettiğim kapı değil. Genelde üst kısımlarda bulunan hava alış verişine yardımcı, ısı farklarından oluşacak nemlenmeyi engellemek için tasarlanmış hava tünellerden bahsediyoruz.Bu tüneller tasarımları sayesinde yağmurlu havalarda da hava akışına yardımcı olabiliyor ve kesinlikle içeri yağmur suyu girmiyor.

Elimizden geldiğince temel konuları ile basit ve teknik detaylardan uzak hazırladığımız yazımız umarım yardımcı olmuştur. Artık sizin için en uygun kamp çadırı bulmak kabus olmaktan çıkacak. Konu hakkında temel ve yararlı bilgilere sahipsiniz. Kendi ihtiyaçlarınıza göre, kamp planınıza göre hava şartlarını da göz önüne alarak kolayca en uygun çadırı seçebilirsiniz.

Unutmayın ki detaylarda boğulmadığımız aktiveteler eğlendirken, boğulduğumuz aktiveler hırslardırır. Detaylarda boğulmayalım basite indirelim eğlenelim… 🙂

KAMP ÇADIRI SORU CEVAP

Çadır nasıl olmalıdır ?

Değişken bir durum, kesin bir cevabı var mı bilmiyorum.Tavsiyemiz, 3 mevsim çadırlar ağırlık, kullanım kolaylığı, dayanıklılık ve fiyat performans olarak daha iyi duruyor.Genelde tercih ediliyor.

Çadır Nereden alınır ? Nasıl alınır?

internet üzerinde kolayca alabilirsiniz, özellikle google alışveriş özelliği sayesinde kolayca istediğiniz çadırı, diğerleri ile karşılaştırabilirsiniz.Diğer siteleri de incelemenizi tavsiye ederiz.

Popüler Kamp Çadır Markaları Nelerdir?

HUSKY

FERRİNO

HANNAH

QUECHUA

Çok sık rastladığım yada takip ettiğim kampçıların kullanığı markadan aklıma gelen bunlar şimdilik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir