Kabak Koyu FETHİYE

Kabak Koyu Kamp Hakkında

Kabak Koyu , Muğla’nın Fethiye ilçesinde, Ölüdeniz sahiline yaklaşık 20 km uzaklıkta,Faralya köyü yakınlarındadır. Masmavi denizi, yüksek yamaçları,saklı şelaleleri ve yemyeşil tabiatıyla gizli bir cennet gerçekten.Yakınlarında bulunan Likya yolu, Ölüdeniz plajı, Babadağ ve daha birçok turistik bölge sayesinde popülerliği gün geçtikçe artıyor.Şuan da bile Türkiye’nin en popüler kamp alanlarından biri diyebiliriz.

Sosyal Yaşam

Bölgenin kara yolu ile ulaşımın zor olması özellikle gençler tarafından daha çok tercih edilmesine neden oluyor.Özellikle vadide uzun süreli (sezonluk) kamp kuran insanların çoğu ile hemen iletişime geçebiliyorsunuz.Sizi vadi, koy hakkında bilgilendiriyor, yardımcı oluyorlar.Bununla birlikte daha samimi bir ortamda tatilinize devam ediyorsunuz.

” Kabak Koyu, genel anlamda hamile kadınlara ve çocuklu ailelerine pek uygun olmadığını düşünüyorum.”

Kabak Koyu
Kabak Koyu
Kabak koyu kamp rehberi
kamp rehberi,en iyi kamp alanı Kabak koyu

Bölgenin genelde sesiz ve sakin olmasının yanı sıra, gün içinde yapabileceğiniz bir çok aktivite bulunuyor.Su sporlarını için elverişli olan bölge.Özellikle dalış sporu ( scuba diving ) ile ilgili olanlar için gittikçe popüler olmaya başlıyor.Bölgenin yamaçlardan oluşması, özellikle kayalıklar arasında keşfedilmeyi bekleyen güzellikleri,zengin deniz altı yaşantısı ve gizemli mağaraları ile yer yüzünde cennetten bir parça.

kaba koyunda dalış
kaba koyunda dalış
Babadağ Yamaç Paraşütü
Babadağ'dan Yamaç Paraşütü

Vadinin yakınlarında bulunan Babadağ ‘ın yüksekliği yaklaşık 1980 metre.Bölgenin en popüler ve en bilinen yeridir.Özellikle dağ sporları, trekking (yürüyüş sporu) ve yamaç paraşütü ( paragliding )  ile ilgilenenlerin en sevdiği yerlerin başında geliyor.Özellikle Türkiye ‘de yamaç paraşütü ( paragliding )  yapabileceğin en yüksek ve en çok tercih edilen yerdir.Bu aktivite biraz pahalı olsa da, ömür boyu unutamayacağınız bir deneyim.

”Yamaç paraşütü ile yaklaşık 30 dk kadar gökyüzünde süzülerek, BabadağÖlüdenizBlue Lagoon  ve bir çok adayı izleyebilirsiniz.”

Bölgenin en popüler aktivitelerin başında yine en sevdiğimiz, hem gün boyu dinlenip hem de masmavi denizin tanını çıkarabileceğiniz günlük tekne turları bulunuyor.Dilerseniz turlara katılıp bölgenin popüler yerlerin keyfini çıkarabilirsiniz.Dilerseniz özel tekne kiralayıp kendiniz keşfedebilirsiniz. Speed boat ( Mini hız teknesi ) özellikle bu amaca en uygun seçenektir kesinlikle. Yaklaşık 4 kişi kapasiteli ve kendinizin kullanabileceği eğlenceli ve birazda maliyetli bir seçenek olsa da eşsiz bir deneyim.

Speed Boat Kamp Rehber
Speed Boat Kamp Rehber
Mavi Mağara
Mavi Mağara

Mavi Mağara ( Blue Cave )

Mavi mağara, blue cave keşfetmeyi en seveceğiniz yerlerden biri olabilir. Ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ettiğim yerlerden biri kesinlikle.Mağaranın içine, derinliklerine  kadar ilerleyen buz gibi suda yüzmek ,dalış yapmak farklı bir deneyim.Günlük tekne turları, özel tekne kiralayarak veya Mini hız teknesi ( speed bot ) ile mağarayı ziyaret edebilirsiniz.

Likya Yolu 

Likya Yolu, Fethiye’den Antalya’ya kadar uzanan, dünyanın en uzun mesafeli yürüyüş rotalarından biri. Likya yolunun uzunluğu yaklaşık 500 kilometre olarak hesaplanmış.Yol da ilerlerken antik kent kalıntıları, tarihi amfi tiyatro, popüler turistik yerler ve yerleşim yerleri bulunuyor.Dünyanın birçok bölgesinden, profesyonel yürüyüş sporu ( Trekking ) ile ilgilen ziyaretçileri ağırlayan Likya Yolu üzerindeki yön levhalarını izleyerek Babadağ ’dan Faralya ’ya kadar ulaşabilir.Sonra ise Kabak Plajı ’nın tertemiz mavi sularına kadar iniyor.

Likya Yolu
Likya Yolu

Kabak Koyu‘na Ulaşım

Öncelikle bulunduğunuz yerden Muğla’nın Fethiye ilçesi otogarına ulaşmanız gerekiyor.Dilerseniz Muğla‘nın Dalaman ilçesindeki Dalaman hava alanına gelebilir.Sonrasında ilçe dolmuşları ile Fethiye otogarına geçebilirsiniz.Otogarın hemen önünden,Ölüdeniz Kabak hattı dolmuşlarına binebilirsiniz. Son durak olan Kabak yerleşim yerine geldiğinizde, dilerseniz koya inmek için başka bir dolmuşa binebilirsiniz,.Dilerseniz macera sevenler ve yürüyüş  ( trekking ) yapmak isteyenler yamaçtan aşağı eğimli ve belirsiz yollardan inebilir.Biraz keşfetmeniz gerekecek,kesin bir yol diyebilirim.İşaretleri takip etmeniz gerekiyor.

Dilerseniz otogarın önünden bindiğiniz dolmuş öncesinde Ölüdeniz ‘e uğrayacak.Burada inip sahildeki,küçük tekneler ile pazarlık edebilir, koya denizden ulaşabilirsiniz.Bu yöntem pahalı olabilir, üstelik kesin bir yöntem olmayabilir.Yoğun yaz dönemlerinde tekne sahipleri yerli ziyaretçiler ile pek ilgilenmek istemeyecektir.

Kabak Koyu ‘nda Konaklama

Fethiye ilçesinde konaklama ile ilgili herhangi bir sorun yaşayacağınızı pek sanmıyorum.Bölgenin turistik açıdan popüler olması sebebiyle birçok konaklama alternatifini bünyesinde barındırıyor.Bu durum yerli yabancı tüm ziyaretçiler için büyük bir avantaj.Dilerseniz lüks otellerde ,dilerseniz butik otellerde konaklayabilirsiniz.Rahat, zahmetsiz ve konforlu olacağına eminim.Dilerseniz de Kamp alanı, çadır, pansiyon veya bungalov evlerde konaklayabilir, doğa ile iç içe daha  özgür hissedebilirsiniz.Tercih tamimiyle size kalıyor, çeşitlilik her zaman iyidir.

Kabak Koyu Otel

Bölge bünyesinde bir çok konaklama alternatifi bulunuyor, ama çeşitliği bölgenin yüksek yamaçlar ile örülü olması ve vadinin yer yüzü şekilleri nedeniyle sayıları çok fazla değil.Hadi bu alternatifleri inceleyelim.

Kabak Koyu Butik Otel
Kabak Koyu Butik Otel
  • Kabak Koyu Butik Otel

Butik otellerin, özellikle bölgenin yüksek yamaçlarına kurulması, vadinin tamımını gözlerinizin önüne seriyor gerçekten.Eğer konforlu bir tatil düşünüyorsanız bu alternatif tam size göre.

Kabak Koyu Bungalov
Kabak Koyu Bungalov
  • Kabak Koyu Bungalov

Bungalov evler bölgede son yıllarda popüler olmaya başladı.Özellikle yabancı ziyaretçilerin tarafından .ok tercih ediliyor.Diğer alternatiflere göre daha özgür olduğunu düşünüyor.

Kabak Koyu Çadır Alanı
Kabak Koyu Çadır Alanı
  • Kabak Koyu Kamp

İşte bu konuda bölgede güzel alternatifler bulunuyor.Özelikle belirlenen alanlarda daha güvenli kamp kurabilirsiniz. Tabi ki bu hizmet için bir ücret ödüyorsunuz

  • Kabak Koyu Lüks Otel

Koy ve çevresi ne kadar turistik açıdan popüler olsa da sandığınız gibi her şey dahil 5 yıldızlı otel neredeyse yok.Beklentilerinizin bu olduğunu sanmıyorum zaten.

  • Kabak Koyu Pansiyon

Pansiyonlar genelde sadece sade bir oda hizmeti verirler.Bu bölgede işler biraz farklı,pansiyonlardan bahçelerinde bulunan çadır veya çadır alanı da kiralayabilirsiniz.Bence güze bir alternatif.

  • Kabak Koyu Çadır 

Yüksek yamaçlar ile çevrili kanyon şeklindeki vadide,tesislerin yoğunluğu yüksek bu nedenle ücretsiz çadır alanı çok az.Özellikle sahil kısmında neredeyse yok diyebiliriz.Ormanın içi kısımlarında ,yamaçlarda yine ücretsiz çadır kurabilirsiniz.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.Sizde fikirlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Daha önce kamp tatili yapmadıysanız , ”Kamp Tatili Yapacaklara 3 İpucu”   başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Kamp Tatili yapıcağınız yer hakkında kara vermeden önce, Türkiye’nin En Popüler 10 Kamp Alanı başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

KABAK KOYU SORU CEVAP

Kabak koyu nerede ?

Muğla’nın Fethiye ilçesinde, Ölüdeniz sahiline yaklaşık 20 km uzaklıkta, Faralya Köyü içerisinde bulunuyor.

Kabak Koyu plajı kum mu ?

Kabak plajı ,minik çakıl ve taşlıklardan oluşan bir plaj ,kumlu değildir.Denizin hemen dibinde üzerinde güneşlenebileceğiniz kayalıklar bulabilirsiniz.

Kabak Koyu Pahalı mı ?

Biliyorsunuz ki popüler bölgeler her zaman pahalı.Özellikle yabancı ziyaretçilerin ilgi gösterdiği bölgelerde bu duruma artık alıştığımızı sanıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir